16 Milyon Araç Garantisi Verilen Çanakkale Köprüsü’nden 2 Milyon 200 Bin Araç Geçti

Geçtiğimiz yıl açılan ve yıllık 16 milyon 425 araç için Hazine garantisi verilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nden bir yılda 2 milyon 200 bin araç geçtiği bildirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün depremin vurduğu Adıyaman’da bir açılış töreninde yaptığı konuşmada, yarın Çanakkale’de Gelibolu-Eceabat Devlet Yolu’nun açılışını yapacaklarını belirtti.

Geçtiğimiz yıl 18 Mart tarihinde açılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışının birinci yılı olduğunu anımsatan Karaismailoğlu, köprüden bir yılda 2 milyon 200 bin araç geçtiğini bildirdi. 

Karaismailoğlu, ‘Tasarım ve mühendislik anlamında ‘en’lerin ve ‘ilk’lerin köprüsünü inşa ettik ve ülkemizin bütünsel kalkınma hamlesi için dev bir adım olan bu eserimizin meyvelerini alıyoruz. Bugüne kadar 2 milyon 200 bin araç 1915 Çanakkale Köprü’müz sayesinde kara yolunu kesintisiz şekilde kullandı. 2 milyona yakın araç da Malkara-Çanakkale Otoyolu’nu kullandı. Böylece bölge ekonomisi canlandı. Turizme, tarıma ve istihdama önemli katkılar sağlandı. Sonuçta ülkemiz kazandı, milletimiz kazandı’ dedi.

Her sekiz araçtan biri geçti

1915 Çanakkale Köprüsü yap-işlet-devret modeliyle inşa edilirken yıllık 16 milyon 425 araç için Hazine garantisi verildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu’nun açıklaması garanti edilen her sekiz araçtan sadece birinin köprüyü kullandığını gösterdi.

Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi’nden oluşan ortak girişim grubu tarafından inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü için geçiş ücreti 15 Euro + KDV olarak belirlendi. Ancak köprünün geçiş ücreti 200 TL olarak açıklandı. Kurda yaşanan artış Hazine’nin de borç yükünü artırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir