ABD’nin gözü tahıl anlaşmasında: Rusya için elimizden geleni yaptık

AA & Ensonhaber

Batı, Rusya’yı Karadeniz Tahıl Girişimi’ne döndürmeye çalışıyor.

İstanbul’da imzalanarak hayata geçirilen anlaşma, şartlarının karşılanmadığını söyleyen Moskova yönetimince askıya alındı.

Rusya’yı yeniden anlaşmanın tarafı yapmak isteyen ülkeler arasında ABD de bulunuyor.

“Elimizden geleni yaptık”

Blinken, ve Birleşmiş Milletler’in (BM) Rusya’ya sunduğu teklifin hala yanıt beklediğini açıkladı.

Blinken, Uluslararası Fransız Radyosu’na (RFI) verdiği röportajda Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’nden çekilmesini ve mevcut durumu değerlendirdi.

Rusya’nın anlaşmaya geri dönmek için istediği şartlar konusunda ABD’nin müzakereye hazır olup olmadığının sorulması üzerine Blinken, Türkiye ve BM’nin girişimiyle geçen yıl imzalanan anlaşma dahilinde 30 milyon ton tahılın Ukrayna’dan çıkarıldığını anımsattı.

“Mesele taviz meselesi değil”

Rusya’nın talepleri konusunda Blinken, şu ifadeleri kullandı:

Buradaki mesele taviz meselesi değil. Rusya kendi tahılını ihraç etmede sorun yaşadığını iddia ediyor ki bu yanlış.

Rusya’nın tahıl ihracatı, Ukrayna işgalinden önceki yılların rakamlarını aştı. Dahası, Rusya’nın ihracat rakamları rekor seviyeye ulaştı.

“Yaptırımlardan korkmalarına gerek yok”

Bakan Blinken, Rusya’nın bankacılık ve ulaşım konusundaki taleplerine de işaret ederek, şunları kaydetti:

Bu konudaki sorunların çözülmesi için elimizden gelen her şeyi yaptık. Örneğin, bankalarımıza Rus tahılının ihracatını tamamen desteklediğimize ve Rusya tahılı, ulaşımı, sigortası gibi konularda yaptırımlardan korkmalarına gerek olmadığını belirten bir mektup gönderdim.

Şu anda da BM’nin Rusya’nın endişelerine işaret eden bir önerisi masada. Rusya buna bir yanıt vermedi. Aslında Rusya’nın yanıtı vardı bu da Odessa Limanı’na saldırmak ve 220 bin ton tahılı yok etmekti.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması

Ukrayna-Rusya Savaşı’nın küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için Birleşmiş Milletler (BM), Rusya, Türkiye ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törende Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, süresi dolan anlaşmaya ilişkin 17 Temmuz’da yaptığı açıklamada şöyle demişti:

Tahıl koridoru anlaşması fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz derhal tahıl anlaşmasına geri dönecek. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x