Danışmanlık Devi: Kapış Kapış Gidecek Altcoinler Bunlar!

ABD merkezli danışmanlık şirketi The Motley Fool’un analistleri, piyasadaki son olayların ışığında artık daha fazla ilgi gören altcoinler hakkında konuştu. Uzmanlar bu sefer daha genç bir kripto para birimine yer vermek istiyor.

Sıradaki boğada hangi altcoin dikkat çekebilir?

Motley Fool’un yakın tarihli raporlarında, potansiyel bir boğa piyasası öncesi satın alınabilecek altcoinlere yer verildi. Geçen yılki genel piyasa kargaşası, kripto para piyasasını ezen ve yaklaşık 2 trilyon doları silen sert sonuçlara yol açtı. Bu nedenle, yatırımcılar ekonomi hakkında endişelenirken, genellikle daha güvenli varlıklara yönelirler ve daha riskli şeyleri başka bir güne bırakırlar. Fool analistlerine göre bu noktada yeni bir altcoin görev almaya hazırlanıyor.

Analistlere göre satın alınacak oyuncu Cardano (ADA). Cardano’nun dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum ile ortak bir yanı var. Kendisinin aynı zamanda bir Ethereum’un ilk günlerde yer alması.

Cardano neden farklı?

Ethereum, dApp ve NFT’ dünyalarında lider olan başarılı bir Blockchain. Ancak Hoskinson, Cardano’yu daha da iyi hale getirmeyi hedefliyor. Cardano ekibi, merkezsizlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik söz konusu olduğunda bu genç Blockchain’i daha güçlü bir oyuncu yapmak için çalışıyor.

Bunu yapmak için Cardano yazılım mühendisleri akran değerlendirmesini kullanır. Bu, yaklaşan planlarla ilgili ayrıntıları yayınladıkları ve güncellemeleri başlatmadan önce diğer uzmanlardan fikir aldıkları anlamına gelir. En büyük dezavantajı, bunun Cardano’yu rakiplerinden daha yavaş yapmasıdır. Ancak avantajı, daha az aksaklığa yol açması ve Cardano’yu güvenebileceğiniz bir blok zincir haline getirmesidir.

Bütün bunlar yeni katılımcılar kazanmasını sağlıyor

DeFiLama’ya göre Cardano kısa süre önce 365 milyon ADA’nın (136 milyon dolar) üzerinde TVL’de rekor bir seviyeye ulaştı. Cardano, akıllı sözleşme işlevselliğini 2021’de etkinleştirdi. O zamandan beri, Cardano’nun Plutus dili kullanılarak bu sözleşmelerin oluşturulması artıyor. Aslında, Cardano Fans Stake Pool verilerinin gösterdiğine göre, geçen yıl boyunca, Plutus komut dosyaları yaklaşık %200 artarak 5.000’in üzerine çıktı.

Son olarak, Electric Capital’in yıllık geliştirici raporu da giderek daha fazla kullanıcının Cardano’ya akın ettiği fikrini destekliyor. Platform, geçen yıl tam zamanlı geliştiricilerde %16’lık bir artış gördü.

Hydra projesi

Ayrıca Cardano’nun gelişimi henüz bitmedi. Yazılım mühendisleri, Cardano’yu piyasadaki en hızlı ve en verimli Blockchain’lerden biri haline getirebilecek heyecan verici bir proje üzerinde çalışıyorlar. Bu, belirli işlemleri gerçekleştiren küçük off-chain ledger olan Hydra sözleşmelerinin oluşturulması yoluyla gerçekleştirilir. Bu, mainnet’teki tıkanıklığı önleyecek ve işlenen veri hacmini ve hızı artıracaktır.

Cardano, Hydra projesi için bir çıkış tarihi sunmadı, ancak lansman, bu genç kripto oyuncusu için açıkça büyük bir adım olabilir. Şimdi Cardano’nun performansına bir göz atalım. Kripto bu yıl biraz ivme kazandı ve yaklaşık %50 artarak yaklaşık 0.40 dolara ulaştı. 2021’de Cardano’nun fiyatı 2,90 doların üzerine çıktı. Bence Cardano kullanıcı kazanmaya devam ederse ve Hydra’yı başarılı bir şekilde başlatırsa, analistlere göre zirve seviyelerine tekrar hızla ulaşabilir.

PoS altcoinler daha iyi bir tercih

Solana (SOL) yatırımcıları için 2023’ün en çok beklenen olaylarından biri neredeyse geldi: Saga kripto telefonunun resmi lansmanı. İlk olarak 2022 yazında duyurulan Saga, aylardır ön sipariş verilebiliyor. 2023’ün ilk çeyreğindeki bu yeni ürün lansmanı ile Solana, kendi kripto telefonuna sahip ilk Katman-1 Blockchain olacak.

Saga, kripto ve Blockchain için optimize edilmiş Android işletim sisteminde çalışan bir cep telefonudur. Ayrıca, NFT’lere dayalı yeni uygulamalar ve Blockchain oyunları gibi Solana ekosistemi için optimize edilmiş yeni merkezi olmayan uygulamalara erişmenizi sağlayacak. Kriptokoin.com olarak Solana Mobile ön satış sürecinden son gelişmelere bu yazıda yer verdik.

Ayrıca Solana, işlemler için kurcalamaya dayanıklı Blockchain teknolojisi kullanması nedeniyle telefonunun geleneksel telefonlardan çok daha güvenli olacağını söylüyor. Burada altcoinler için iki büyük çıkarım var. Birincisi, Solana telefonunuz donanım cüzdanınız olacak ve bu süper güvenli Blockchain cüzdanını gittiğiniz her yere yanınızda götürebileceksiniz. Diğeri ise, Solana Pay’in (aslında Solana’nın Apple Pay sürümü), Solana telefonunuzla perakende satış noktalarında güvenlik ve ödeme yapma kolaylığı göz önüne alındığında çok daha popüler olma fırsatına sahip olmasıdır.

Solana ideal bir yatırım mı?

En iyi senaryoda, Saga kripto telefonu, insanların Solana’ya bakışını değiştirebilir. Kriptonun geleceği mobilde ve Solana, mobil kripto için en iyi Blockchain olmaya çalışıyor. Kriptoyu mobil cihazınızda eğlenceli ve kullanımı kolay hale getirmek, kriptoyu en iyi ihtimalle sonradan akla gelen bir düşünce olarak gören günümüzün cep telefonlarından elde edemeyeceğiniz bir şeydir. Örneğin, artık yeni Solana telefon ile 60 saniyeden daha kısa sürede yeni bir NFT satın alabilir ve buna güvenli bir Blockchain cüzdanından erişebilirsiniz. Bunu iPhone’unuzda hemen yapabilirsiniz.

Ancak risk, yeni Solana telefonunun tanıtıldığı gibi çalışmamasıdır. Solana, ağ kesintileri nedeniyle diğer altcoinler arasında zaten çok fazla eleştiri aldı. Saga ile ilgili herhangi bir ilk sorun, meseleleri daha da karmaşık hale getirebilir. Yeni Solana telefonu ucuz değil — piyasaya çıkma tarihinden önce ABD’de 1.000 dolara satılıyordu — bu nedenle Solana ağının çökmesi durumunda herhangi bir performans sorunu yaşarsa meydana gelebilecek PR felaketi göz ardı edilmemeli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir