Diyarbakır’da 14 yaşındaki çocuğa işkence: Gözaltına alınan 4 polis memur ve bir komiser görevden uzaklaştırıldı

ilenin aktardığına göre, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Pazartesi günü Nevruz kutlamaları sırasında ateş yakan çocukları dağıtmak üzere bir sokağa giden bir polis ekibi, kendilerinden kaçan iki çocuğu ekip arabasına bindirdi.

Çocuğun babası Yılmaz Diken, polisin 14 yaşındaki oğlunu alıkoyarken, daha sonra yaşı küçük olduğu için arkadaşının gitmesine izin verdiğini anlattı.

Oğlunun ilçe çıkışında tenha bir yere götürüldüğünü aktaran Diken, “Nevruza gidiyorum diye boynuna puşi bağlamış, o puşi ile ellerini kafasına bağlamışlar. Ayaklarına da kelepçe takmışlar, daha sonra bizim mahalleye yakın bir yere, bir dere kenarına atmışlar. Tesadüfen o bölgede ahırı olan bir tanıdık oğlumu görmüş ve hastaneye götürmüş” dedi.

‘Çocuk üç polisi teşhis etti’

BBC Türkçe’ye açıklama yapan ailenin avukatı, darp edilen çocuğun dün fotoğraflarla üç polisi teşhis ettiğini diğer ikisinin de aynı ekipten olduğu için yapılan bir operasyonla gözaltına alındığını belirtti.

Ailenin avukatı, polislerin tutuklanmasını beklediklerini söyledi.

Diyarbakır Baro Başkanı Eren polislerin ifadesinin bugün alınacağını belirtti ve şunları söyledi:

VALİLİKTEN AÇIKLAMA GELDİ

Diyarbakır Valiliği, Lice ilçesinde 14 yaşında bir erkek çocuğun işkenceye maruz bırakılmasıyla ilgili olarak 4 polis memuru ile 1 komiserin görevden uzaklaştırılarak, gözaltına alındığını ve haklarında idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Açıklamada, “Bazı basın yayın organlarında yer alan Lice ilçemizde gerçekleştirilen nevruz etkinliklerinde, 5 personelimizin, 14 yaşındaki bir çocuğun ölümüne sebebiyet verdiği yönündeki iddialar, çarpıtmadır ve provokasyon amacı taşımaktadır. 21 Mart 2023 tarihinde, 14 yaşındaki Y. D. isimli darba maruz kalan çocuk, il merkezindeki bir hastaneye başvurmuş; tedavisinin ardından bir gün sonra taburcu edilmiştir. Olayla ilgili Lice Cumhuriyet Savcılığınca aynı gün soruşturma başlatılmış, 25 Mart 2023 tarihinde, Lice İlçe Emniyet Amirliği emrinde görevli bir komiser ve dört polis memuru gözaltına alınmış, ardından adli mercilere sevk edilmiştir. Ayrıca, söz konusu 5 personel görevden uzaklaştırılmış ve haklarında idari soruşturma başlatılmıştır. Olay tüm yönleri ile soruşturulmaktadır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir