En kısa oruç tutan ülke nerede yer alıyor? İşte 3,5 saat oruç tutan o yer..

Dünya genelindeki tüm Müslümanlar, yaşadıkları ülkelerin konumu sebebiyle birbirinden farklı zamanlarda oruçlarını açıyor. Oruçlu kalma süresinin en uzun yaşandığı Kuzey’de yer alan İskandinavya iken buradaki en uzun oruç tutan ülke ise İzlanda oluyor. Dünyada en kısa sürede oruçlu kalan ülke ise Orta Doğu’da yer alan Umman ülkesi olarak kayıtlara geçiyor.

EN KISA ORUÇ TUTAN ÜLKE 2023

11 Ayın sultanı Ramazan ayının önümüzdeki 20 yıl kış aylarına denk geleceğinden Türkiye’de gün içinde oruç tutma süresi yaz mevsimine göre daha kısa geçecek Ülkemizde geçtiğimiz yaz aylarında oruç tutma süresi 17-18 saate çıkarken, şuan Mart ayında 14 saatlere kadar düştü. Ocak ve Şubat aylarına Ramazan denk geldiğinde ise oruç tutma süresi Türkiye’de 12 saatlere kadar inebiliyor. Fakat dünya genelinde 5 saat ve altında oruç utan bölgeler de mevcut.

3,5 SAAT ORUÇ TUTAN ÜLKE

Arap Yarımadası’nda yer alan Ummar ülkesine bağlı Wekan adında bir köy, sadece 3,5 saat oruç tutarak iftara erişiyor. Bu özelliğiyle dünyanın en ilginç yerleşim yerleri arasına girmeyi başardı. Bu köyde güneşin yeryüzü ile buluştuğu süre oldukça kısa. Çevresi sarp dağlarla çevrili olduğu için güneş saat 11.00’de doğup 14.30’da batıyor. Bu yüzden oruç tutma süresi 3,5 saate kadar inebiliyor.

EN UZUN ORUÇ TUTAN ÜLKE 2023

En uzun oruç tutulan bölgenin ise, 21 saat 13 dakika ile İskandinavya’da, İzlanda’nın başkenti Reykjavik’in olduğu öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir