Sahur için sağlam bir içeçek önerisi: 5 dakikada hazırlayacak, tüm gün tok kalacaksınız. Üstelik şişkinliğe iyi geliyor!

Oruç tutanların en büyük sıkıntılarından biri olan halsizlik ve yorgunluk, yenilenlerle beraber daha da artabiliyor ya da doğru besinlerle geçebiliyor. Bunun için içeceklerinize de dikkat etmelisiniz. Peki bu mucizevi içecekle tanışmaya hazır mısınız?

Tokluk hissi veriyor

Sahurdan önce mutlaka içmeniz gereken içecek, eğer bir rahatsızlığınız yoksa, ballı bir süt olmalı. Sütün içeriğindeki protein ve kalsiyum, midenin boşalmasını engelliyor. Sindirimi yavaşlatarak tokluk hissi veren süt, karbonhidrat içeriği sayesinde enerji sağlayarak kan şekerini yükselten bal ile iyi bir ikili.

Bal, kan şekerini yükselterek diyabet hastalarında kötü bir etkiye sebep oluyor. Bu nedenle şeker hastaları doktorlarına başvurmadan bu karışımı içmemeli.

Ballı süt karışımının, tokluk hissi veren ve açlığı yok eden formülünü mutlaka denemelisiniz. Ancak sağlıklı bir beslenme programı için tek öğün yeme içmeden kaçınılması gerekiyor.

Protein yönünden zengin olan süt, doğal bir şeker kaynağı ve antioksidan olan bal ile sahur öncesi içilirse fark mutlaka hissedilir. Bir araya geldiğinde, süt ve bal birleşerek yüksek besin değerleri ve hızlı bir enerji kaynağı sağlar. Ballı sütün tüketilmesi, özellikle sabahları ve öğle yemeklerinden önce, gün boyunca enerji sağlamaya yardımcıdır. Oruç süresince enerjiyi yükseltmek istiyorsanız sahurda bu karışım içilmeli.

Daha dinamik olmak ve enerjinizi yükseltmek istiyorsanız annelerin yaptığı ballı sütü hayatınızdan eksik etmemelisiniz. İçeriğinde birçok zengin mineral ve vitamin barındıran ballı süt, vücudu oruç sırasında hastalıklara karşı korur. İşte güçlü bir antioksidan ve antibakteriyel içeren ballı süt tarifi…

Ballı süt nasıl yapılır?

Malzemeler:

– Bir su bardağı süt

– Bir yemek kaşığı bal

– Yarım çay kaşığı tarçın

– Bir yemek kaşığı yulaf

– Bir tatlı kaşığı kakao

Hazırlanışı:

– Derin bir kasenin içine süt ve balı koyun.

– İyice karıştırdığınız süt ve bala, yavaş yavaş yulafı da ekleyin.

– Daha sonra üzerlerine kakao ve tarçını boşaltın.

– Karışım hazır olunca en sevdiğiniz bardağa boşaltıp sahur öncesi içebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir