Zara’nın sahibi Inditex’in satışları rekor kırarken yıllık kârı arttı

Investing.com – Zara’nın sahibi Inditex (BME:ITX) hem fiziksel mağazalarındaki hem de online satışlarındaki “tarihi” büyüme sayesinde son çeyrekte cirodaki yavaşlamaya rağmen yıllık kârında %29’luk bir artış kaydetti.

Marta Ortega (İş insanı Amancio Ortega‘nın kızı) tarafından yönetilen hızlı moda perakendecisi, yıl boyunca koleksiyonlarının müşteriler tarafından “çok iyi karşılandığını” söyledi.

Sonuç olarak satışları 2021 yılına kıyasla sabit kurlarla %18 artarak 32,6 milyar euro ile rekor kırdı ve Bloomberg’in 32,48 milyar euro’luk konsensüs tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Inditex, lokasyonlarındaki trafiğin “belirgin bir şekilde” iyileştiğini ve 7,8 milyar euro’luk çevrim içi satışların da geçen yıl ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesini aştığını söyledi.

Ukrayna’daki savaşın patlak vermesinin ardından Rusya’daki operasyonlarının kapatılmasının etkisi hesaba katıldığında, satışlar %17,5 oranında arttı.

Bu arada 2022 yılı boyunca girdi maliyetlerindeki artışı yansıtan işletme maliyetleri, %15 oranında arttı. Analistler, Inditex’in bu baskıları ürün fiyatlarındaki artışlarla dengelemeye çalıştığını söylüyor.

Faiz ve vergi öncesi kâr (FVÖK) yıl için 5,5 milyar euro olarak gerçekleşti ve Bloomberg konsensüs tahminleriyle genel olarak uyumlu oldu.

Ancak dördüncü çeyrekte, satış maliyetlerinin üçte birden fazla artması nedeniyle faaliyet gelirindeki artış yavaşlayarak %14,1’e geriledi. Jefferies analistleri, çeyrek sonuçlarının yine de beklentilerle büyük ölçüde uyumlu olduğunu söyledi.

Şirket, 1 Şubat-13 Mart tarihleri arasındaki ticari dönemde satışların 2022 yılının aynı dönemine kıyasla %13,5 oranında arttığını kaydetti. Jefferies analistleri, rakamları “oldukça güçlü” olarak nitelendirirken bu performansın lojistik kapasite ve mağaza genişletme yatırımlarıyla desteklenebileceğini de sözlerine ekledi.

Inditex hisseleri Çarşamba günü Avrupa seansında düşüş gösterdi.

Yazar: Scott Kanowsky

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir