İşsizlik maaşı ne kadar olacak?

İşsiz kalanların devletten aldığı işsizlik maaşı her ayın belli günleri işsizlerin hesabına yatıyor. Günlük işsizlik maaşı, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR OLACAK?

İşsizlik maaşı aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 40’ından az olamazken, yüzde 80’ini geçemiyor.

İşsizlik maaşı mevcut durumda en düşük 5 bin 365 TL en yüksek 10 bin 731 TL olarak uygulanıyor. Olası zamlarda ise işsizlik maaşı şöyle olacak:

İşsizlik maaşı yüzde 25 artarsa en düşük işsizlik 6 bin 656 lira olarak, en yüksek işsizlik maaşı 13 bin 313 lira olacak.

İşsizlik maaşı yüzde 30 artarsa en düşük işsizlik 6 bin 923 lira olarak, en yüksek işsizlik maaşı 13 bin 845 lira olacak.

İşsizlik maaşı yüzde 35 artarsa en düşük işsizlik 7 bin 189 lira olarak, en yüksek işsizlik maaşı 14 bin 378 lira olacak.

İşsizlik maaşı yüzde 40 artarsa en düşük işsizlik 7 bin 455 lira olarak, en yüksek işsizlik maaşı 14 bin 910 lira olacak.

İşsizlik maaşı yüzde 45 artarsa en düşük işsizlik 7 bin 721 lira olarak, en yüksek işsizlik maaşı 15 bin 443 lira olacak.

İşsizlik maaşı yüzde 50 artarsa en düşük işsizlik 7 bin 988 lira olarak, en yüksek işsizlik maaşı 15 bin 975 lira olacak.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçememektedir. İşsizlik ödeneği damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaz.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU ŞARTLARI

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

– Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

– Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,

– Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

– Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR SÜRE VERİLİYOR?

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x