Yunanistan’da yerel seçimlerin mutlak galibi iktidar yanlısı adaylar

ATİNA 

Yunanistan’da dün gerçekleşen yerel yönetim seçimlerinin ilk turunu, iktidardaki muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi’nin (YDP) desteğindeki adaylar kazandı.

Ülkenin 13 bölge valiliği için yapılan seçimlerini YDP desteğindeki 7 aday kazanırken; önümüzdeki pazar günü seçim tekrarlanacak.

İlk turda yüzde 43 olan barajı aşamayan ancak seçimleri önde bitiren 6 vali adayının dördü ise yine YDP‘nin desteğinde bulunuyor.

332 belediye başkanlığı için yapılan seçimlerde de YDP’nin desteğindeki adaylar önde bitirdi. 246 belediye başkanlığı ilk turda sonuçlanırken keza yüzde 43 barajını aşamayan 86 aday arasında yapılacak.

Atina, Selanik ve Patras gibi önemli kentlerin belediye başkanlığı hiç bir adayın yüzde 43 barajını aşamadığı için seçimleri önde bitiren ilk iki aday arasında yapılacak.

Ancak bu büyük kentlerde yapılan belediye başkanlığı seçimlerini önde bitiren adayların çoğu da YDP desteğinde.

İlk tur seçim sonuçlarını yorumlamak gerekirse, Başbakan Kiryakos Miçotakis liderliğindeki iktidar partisi YDP, ne çok ölümlü tren kazasındaki, ne bugüne dek görülmemiş boyutlara ulaşan orman yangınlarındaki ve sonrasında meydana gelen büyük sel baskınlarındaki yönetim hatalarından pek etkilenmedi.

Buna karşın lider (Stefanos Kasselakis) değişikliği ile ilk gündem maddesini oluşturan ana muhalefet radikal sol SYRİZA partisinin yerel yönetim seçimlerinde oldukça büyük oy kaybına uğradığı gözlendi.

Siyaset koridorlarında konuşulan senaryolardan biri, ana muhalefet SYRİZA’nın, bu seçimlerde az da olsa yükselişe geçen sosyalist PASOK ile birleşmesi ile ilgili.

Komünist Parti’nin de 2019 seçimlerine oranla daha yükselişe geçtiği (yüzde 10) halde böyle bir işbirliğine yanaşmayacağı belirtiliyor.

Bu arada Atina belediye başkanlığı için adaylarını koyanların arasında faşizan olarak tanımlanan eski “Altın Şafak” yöneticilerinden ve son seçimlerde ”Spartalılar” adı altında katılan partinin arkasında olduğu söylenen, İlias Kasidiaris’in yüzde 8 gibi bir oy oranı toplaması da dikkatleri çekti.

 Çünkü İlias Kasidiaris “suç örgütü yöneticisi” olduğu gerekçesiyle yargılandığı mahkeme tarafından suçlu bulunarak sevk edildiği cezaevinde cezasını çekiyor…

 

 

  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x